اچ ام آی و کاربردهای آن چیست؟

اچ ام آی چیست

اچ ام آی رابط بین انسان و ماشین یک رابط کاربری یا وسیله ای است که شخص را به دستگاه، سیستم یا ماشین آلات مختلف متصل می کند.در واقع  صفحه نمایشی که به انسان اجازه ی ارتباط با سیستم مورد نظر را خواهد داد.این سیستم بیشتر در یک فرایند صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.اگر چه HMI رایج ترین واژه برای این تکنولوژی است  با این حال گاهی اوقات به عنوان یک رابط کاربری دستگاه (MMI)، ترمینال رابط اپراتور (OIT)، رابط اپراتور محلی (LOI) یا ترمینال اپراتور (OT) نیز شناخته میشود.اچ ام آی و رابط کاربر گرافیکی (GUI) اگر چه شبیه هم هستند اما مترادف نیستند به عبارتی GUI ها اغلب در داخل HMI برای قابلیت های تجسمی به کار می روند.

اچ ام آی (HMI) و کاربردهای آن چیست؟

کاربردهای اچ ام آی

در تنظیمات صنعتی، اچ ام آ ها می توانند  در موارد زیر مورد استفاده قرار گیرند:

 • نمایش داده ها به صورت نمایشی
 • پیگیری زمان تولید، روند کار و تنظیمات
 • نظارت بر KPI(شاخص کلیدی عملکرد)
 • نمایش ورودی ها و خروجی های دستگاه
 • و …

شما با این دستگاه می توانید با سیستم تهویه مطبوع در خانه یا محیط کار خود یا اینکه برای بررسی و کنترل درجه حرارت در خانه خود ارتباط برقرار کرده، و  یا یک اپراتور گلخانه ممکن است از HMI برای بررسی و کنترل دمای یک مخزن آب صنعتی استفاده کند،یا اینکه برای دیدن اینکه آیا یک پمپ مخصوص در حال حاضر در حال فعالیت است یا نه از این دستگاه استفاده کند.

اچ ام آی ها به شکل های مختلفی به کار می روند از صفحه نمایش های استفاده شده در ماشین آلات صنعتی گرفته تا مانیتور کامپیوترها، یا در تبلت ها و گوشی های همراه،اما صرف نظر از نوع استفاده شما هدف آنها در یک چیز ثابت است و آن نمایش ارائه عملکرد سیستم ها وامکان تغییر تنظیمات در عملکرد ماشین آلات برای بهره دهی و راندمان بالاتر می باشد.

کاربرد های اچ ام آی (HMI)

 چه صنایعی از اچ ام آی استفاده می کنند

تکنولوژی اچ ام آی (HMI) تقریبا توسط تمام سازمان های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد ،همچنین در یک طیف بسیار گسترده ای از انواع شرکت ها برای تعامل با دستگاه های خود و بهینه سازی فرایندهای صنعتی خود از آن استفاده می کنند.

صنایعی که از اچ ام آی استفاده می کنند عبارتند از :

 • انرژی
 • نفت و گاز
 • حمل و نقل
 • نیروگاه ها
 • کارخانه های تولیدی مواد غذایی
 • سازمان آب و فاضلاب
 • کارخانه های بازیافت و…

بیشترین افرادی که با اچ ام آی ها در ارتباط هستند شامل اپراتور ها،بررسی کنندگان آماری سیستم ها،مهندسان به خصوص مهندسین سیستم کنترل می باشند (HMI) ها منابع ضروری برای این متخصصان است که از آن برای بررسی و نظارت بر فرایندها و همچنین در تشخیص مشکلات و تجسم داده ها مورد استفاده قرار می گیرند.

استفاده های متداول اچ ام آی

اچ ام آی (HMI) با کنترل کننده های منطقی قابل برنامه ریزی پی ال سی (پی ال سی چیست؟) پی ال سی  (PLC) و سنسورهای ورودی / خروجی ارتباط برقرار می کند تا اطلاعات را برای مشاهده کاربران نمایش دهد.

صفحه نمایش اچ ام آی (HMI)  را می توان برای یک تابع، مانند نظارت و ردیابی، و یا برای انجام عملیات پیچیده تر، مانند تعویض ماشین ها و یا افزایش سرعت تولید، بسته به نوع اجرا مورد استفاده قرار داد.اچ ام آی (HMI)  برای بهینه سازی یک فرآیند صنعتی با استفاده از دیجیتالی کردن و متمرکز کردن داده ها برای یک بیننده مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از اچ ام آی (HMI) ، اپراتورها می توانند اطلاعات مهم نمایش داده شده در نمودارها، یا آمار های دیجیتالی را مشاهده و مدیریت آلارم ها را ببینند و با سیستم های اسکادا (SCADA) و سیستم های اجرایی تولید (MES) همگی از طریق یک کنسول ارتباط برقرار کنند.

پیش از این، اپراتورها باید مداوم درتکاپو و حرکت باشند تا پیشرفت مکانیکی را بررسی کنند و آن را بر روی کاغذ یا تخته سفید ضبط و بررسی کنند. با اجازه دادن به  پی ال سی  (PLC) ها برای برقراری ارتباط اطلاعات در زمان به صفحه نمایش HMI، این تکنولوژی نیاز به انجام این کار قدیمی را حذف می کند و در نتیجه باعث کاهش بسیاری از مشکلات پر هزینه ناشی از کمبود اطلاعات یا خطاهای انسانی می شود.

تفاوت بین اچ ام آی و اسکادا چیست

اسکادا (SCADA) یا نظارت بر کنترل و دستیابی به داده ها و HMI با یکدیگر همبستگی دارند و اغلب در یک زمینه مشابه استفاده می شوند، زیرا هر دو بخشی از یک سیستم کنترل صنعتی بزرگتر هستند، اما هر یک از آنها قابلیت و فرصت های مختلفی را ارائه می دهد. در حالی که HMI ها بر روی انتقال اطلاعات تصویری تمرکز می کنند تا کاربر را تحت نظارت بر فرآیند صنعتی قرار دهند،اما سیستم های اسکادا (SCADA) ظرفیت بیشتری برای جمع آوری داده ها و استفاده از سیستم کنترل را دارند. بر خلاف سیستم های اسکادا (SCADA)،سیستم HMI در بحث جمع آوری اطلاعات و ثبت اطلاعات و یا اتصال به پایگاه های داده مورد استفاده قرار نمیگیرد. در عوض، HMI یک ابزار ارتباطی موثر است که به عنوان بخشی از سیستم اسکادا (SCADA) یا در کنار آن عمل می کند.

تفاوت اسکادا (SCADA)و اچ ام آی(HMI)

ترویج روند تکنولوژی اچ ام آی

در دهه گذشته تغییر نیازهای عملیاتی و تجاری موجب تحول جالبی در فناوری HMI شده است. در حال حاضر، شکل های تکامل یافته HMI مانند HMI ها با کارایی بالا، صفحه نمایش لمسی و دستگاه های تلفن همراه جای خود را به مدل های سنتی و قدیمی داده اند. این رابط های مدرن باعث ایجاد فرصت های بیشتری برای تعامل و تجزیه و تحلیل تجهیزات می شود.

نظارت از راه دور

نظارت از راه دور از طریق تلفن همراه، امکان انعطاف پذیری و قابلیت دسترسی بیشتر را برای اپراتورها و مدیران فراهم می آورد. با این ویژگی، یک مهندس سیستم کنترل می تواند، برای مثال، دمای یک انبار را بر روی یک دستگاه قابل حمل تغییر دهد، و یا بررسی بر یک فرایند در کارخانه خود را در حالی که کیلومترها دور از محل فرایند می باشد را انجام دهد و بعد از ساعت کار نیاز به نظارت در محل را از بین ببرد.

نگاهی به آینده اچ ام آی

مهندسان پیشرو حتی در جستجوی راه هایی برای تجسم عملکرد های تولید هستند.همانطور که داده ها در زمینه تولید به طور فزاینده ای نقش اساسی را ایفا می کنند، آینده به نظر می رسد برای HMI بسیار روشن است. این تکنولوژی ممکن است راه طولانی در پیش داشته باشد، اما پتانسیل رشد آن تقریبا بی حد و حصر است.

برای درک بهتر از کارکرد اچ ام آی (HMI) ها توجه شما را به ویدیویی که گروه راما کنترل برای شما آماده  کرده جلب می کنیم.

لینک ویدیو در آپارات

بهرنگ کرمیان
می 18, 2019