اسکادا چیست؟

اسکادا چیست

برای بسیاری از کسانی که اسم این سیستم را شنیده باشند ممکن است این سوال پیش بیاید که اسکادا چیست در این مقاله قصد داریم شما رو با این سیستم بیشتر آشنا کنیم.

کنترل نظارت و کسب اطلاعات (SCADA) یک سیستم نرم افزاری و سخت افزاری است که به سازمان های صنعتی اجازه می دهد تا:

 • کنترل فرایندهای صنعتی به صورت محلی یا در نقاط دورافتاده را انجام دهند
 • نظارت، جمع آوری و پردازش داده ها
 • به طور مستقیم با دستگاه هایی مانند حسگرها، دریچه ها، پمپ ها، موتورها و غیره با استفاده از نرم افزار رابط کاربری انسان یا اچ ام آی (HMI) اچ ام آی چیست ؟ ارتباط برقرار کنند.
 • ضبط وقایع در یک فایل ورودی

سیستم های اسکادا برای سازمان های صنعتی بسیار مهم هستند، زیرا آنها به حفظ کارایی، پردازش داده ها برای تصمیم گیری های دقیق و برقراری ارتباط با مسائل سیستم کمک می کنند تا به کاهش زمان هنگام ایجاد مشکلات  در سیستم کمک کنند.

معماری اسکادا

معماری پایه SCADA با کنترل کننده های منطقی قابل برنامه ریزی پی ال سی پی ال سی چیست ؟  یا واحد های ترمینال دور(RTU) آغاز می شود. PLC ها و RTU ها میکرو رایانه ها هستند که با مجموعه ای از اشیاء مانند دستگاه های کارخانه، HMI ها، سنسورها و دستگاه های پایه ارتباط برقرار می کنند و اطلاعات را از این اجسام به کامپیوترهای با نرم افزار اسکادا هدایت می کنند. نرم افزار SCADA  در پردازش، توزیع و نمایش داده ها به شما کمک می کند تا اپراتورها و سایر کارکنان داده ها را تجزیه و تحلیل کرده و تصمیمات مهم را اتخاذ کنند.

به عنوان مثال، این سیستم به سرعت یک اپراتور را مطلع می کند که یک. دسته از محصولات نشان می دهد که میزان خطا زیاد است. اپراتور این عمل را متوقف می کند و داده های سیستم SCADA را از طریق HMI را برای تعیین علت مسئله مشاهده می کند.اپراتور داده ها را بررسی می کند و می بیند که ماشین 4 بد کار می کند. توانایی این سیستم  برای اطلاع اپراتور از یک موضوع به او کمک می کند تا آن را حل کند و از تخریب بیشتر محصول جلوگیری کند.

معماری سیستم اسکادا در اتوماسیون

موارد استفاده از اسکادا چیست

سیستم های اسکادا توسط سازمان های صنعتی و شرکت ها در بخش های دولتی و خصوصی برای کنترل و حفظ کارایی، توزیع داده ها برای تصمیم گیری های دقیق و ارتباط با مسائل سیستم برای کمک به کاهش خرابی استفاده می شود. سیستم های SCADA در بسیاری از انواع مختلف شرکت ها کارایی دارند زیرا می توانند از تنظیمات ساده تا تاسیسات بزرگ و پیچیده ای متفاوت باشند. سیستم های اسکادا ستون فقرات بسیاری از صنایع مدرن هستند، از جمله:

 • انرژی
 • نفت و گاز
 • حمل و نقل
 • کارخانه های غذایی و تولیدی
 • سازمان های آب و فاضلاب
 • نیروگاه ها
 • و …

تقریبا به هر جایی که در دنیای امروز نگاه می کنید، نوعی از سیستم SCADA در پشت صحنه آن وجود دارد، حفظ سیستم های تبرید در سوپرمارکت محلی، اطمینان از تولید و ایمنی در یک پالایشگاه، دستیابی به استانداردهای کیفیت در کارخانه تصفیه فاضلاب یا حتی ردیابی استفاده از انرژی خود را در خانه، به چند نمونه استفاده از آن می توان اشاره کرد.
سیستم های اسکادا موثر می توانند موجب صرفه جویی در زمان و پول قابل توجهی شوند. مطالعات موردی متعددی منتشر شده است که نشان می دهد مزایا و صرفه جویی فراوانی در استفاده از یک راه حل نرم افزاری SCADA مدرن مانند سیستم جرقه زنی وجود دارد.

تولد اسکادا

برای درک بهتر از اینکه اسکادا چیست ، ما باید مشکلاتی را که سازمان های صنعتی در حال تلاش برای حل آن هستند را درک کنیم. پیش از اینکه مفهوم SCADA را در اواسط قرن بیستم معرفی کرد، بسیاری از طبقات تولیدی، کارخانه های صنعتی و سایت های از راه دور به کارکنان متکی بودند تا به صورت دستی کنترل و نظارت بر تجهیزات را از طریق دکمه های فشار و آنالوگ انجام دهند.بنابراین سازمان های صنعتی شروع به استفاده از رله و تایمر برای ارائه برخی از کنترل های  نظارتی بدون نیاز به ارسال افراد به مکان های دور برای برقراری ارتباط با هر دستگاه کردند.

تولد اسکادا

در حالی که رله ها و تایمر ها با ارائه قابلیت های اتوماسیون محدود، مشکلات زیادی را حل کردند،اما مسائل پیچیده تر شدند، چون سازمان ها همچنان در حال گسترش بودند. رله ها و تایمر ها برای تنظیم دوباره پیکربندی، شناسایی خطا خوب عمل نمیکردند و پانل های کنترل در قفسه های فضا قرار گرفتند. یک سیستم کارآمد و کاملا اتوماتیک کنترل و نظارتی مورد نیاز بود.

در دهه 1960، تله متری برای نظارت ایجاد شد، که برای ارتباطات خودکار برای انتقال اندازه گیری و سایر داده ها از سایت های راه دور به تجهیزات نظارتی شکل گرفت.اصطلاح “SCADA” در اوایل دهه 1970 شکل گرفت و افزایش ریزپردازنده ها و PLC ها طی دهه افزایش توانایی شرکت ها را برای نظارت و کنترل فرآیندهای خودکار بیشتر از همیشه انجام داد.

اسکادا اولیه

سیر تکاملی

درابتدا شبکه ها همانطور که امروز آنها را می شناختیم در دسترس نبودند و هر سیستم SCADA به صورت تنهایی استفاده میشد. این سیستم ها چیزی است که در حال حاضر به عنوان سیستم های اسکادا یکپارچه اشاره می شود.

دهه هشتاد و نود

در دهه 80و90، اسکادا با تکیه بر سیستم های کامپیوتری کوچکتر، فناوری شبکه محلی(LAN)و نرم افزار HMI مبتنی بر کامپیوتر ادامه داد.خیلی زود سیستم های SCADA قادر به اتصال به دیگر سیستم های مشابه شدندو بسیاری از پروتکل های LAN که در این سیستم ها استفاده می شد، اختصاصی بودند، که به فروشنده ها کنترل نحوه بهینه سازی انتقال داده ها را داد.متاسفانه این سیستم ها قادر به برقراری ارتباط با سیستم های فروشندگان دیگر نبودند. این سیستم ها سیستم های توزیع اسکادا نامیده میشوند.

در دهه 1990 و اوایل سال 2000، با برپایی مدل سیستم توزیع شده، SCADA با تغییر معماری سیستم و پروتکل های ارتباطی که مخصوص فروشندگان نبودند، تغییرات فزاینده ای را پذیرفت. در طول زمان یک سیستم اسکادا شبکه ای شکل گرفت،که از تکنولوژی های ارتباطی مانند اترنت بهره می برد. سیستم های SCADA شبکه با استفاده از سیستم های دیگر فروشندگان امکان برقراری ارتباط با یکدیگر، کاهش محدودیت های سیستم های قدیمی و اجازه دادن به سازمان ها برای اتصال دستگاه های بیشتر به شبکه را امکان پذیر ساخت.

بعد از دهه نود

در حالی که سیستم های اسکادا تغییرات قابل توجهی در تکامل داشته اند،بسیاری از سازمان های صنعتی همچنان با دسترسی به داده های صنعتی از سطح سازمانی مبارزه می کنند.در اوایل سال 2000، یک رونق تکنولوژیکی اتفاق افتاد و محاسبات شخصی و تکنولوژی های فناوری اطلاعات توسعه و گسترش یافت. پایگاه داده های پرسوجوی سازه ای (SQL) به استاندارد پایگاه های اطلاعاتی فناوری اطلاعات تبدیل شده اما توسط توسعه دهندگان SCADA تصویب نشده بود و منجر به اختلاف بین زمینه های کنترل و فناوری اطلاعات شد و فناوری اسکادا در طول زمان از بین رفت.

سیستم های اسکادا مدرن برای حل این مشکلات سیستم های سنتی با استفاده از بهترین کنترل ها و تکنولوژی های فناوری اطلاعات هدف قرار می گیرند.

برای رفع ابهام از اینکه تفاوت اچ ام ای و اسکادا چیست می توانید از این لینک استفاده کنید.

برای درک بهتر از اسکادا وکارکرد آن  توجه شما را به ویدیویی که گروه راما کنترل برای شما آماده  کرده جلب می کنیم.

لینک ویدیو در آپارات

بهرنگ کرمیان
می 18, 2019