پی ال سی چیست؟

تعریف پی ال سی

دستگاه های کنترل کننده قابل برنامه ریزی ، پی ال سی (PLC)ها اغلب به عنوان کامپیوترهای صنعتی کوچکی تعریف می شوند که شامل سخت افزار و نرم افزاری هستند که برای اجرای عملکردهای کنترلی استفاده می شوند. به طور خاص،پی ال سی (PLC) برای اتوماسیون فرآیندهای الکترومکانیکی صنعتی مانند کنترل ماشین آلات در خطوط مونتاژ کارخانه، نوار نقاله ها و … مورد استفاده قرار می گیرد. پی ال سی ها با چندین نوع از ورودی ها و خروجی های آنالوگ و دیجیتال  با محدوده دمایی های گسترده و مقاوم  به نویز طراحی شده اند.

.پی ال سی (PLC) از دو بخش اصلی تشکیل خواهد شد: واحد پردازش مرکزی (CPU) و سیستم رابط ورودی- خروجی .

ورودی ها و خروجی های پی ال سی در سیستمهای اتوماسیون و اتوماتیک

عملکرد پی ال سی

CPU ها تمام فعالیت های سیستم را عمدتا از طریق پردازنده و سیستم حافظه خود کنترل می کنند. سی پی یو از یک ریزپردازنده، تراشه حافظه و مدارهای مجتمع دیگر برای کنترل ، نظارت و ارتباط تشکیل شده است. CPU حالت های اجرایی متفاوتی دارد، در حالت برنامه نویسی، CPU تغییراتی را در زمان دانلود برنامه بر روی آن از طریق کامپیوتر متحمل می شود و زمانی که CPU در حالت اجرا قرار می گیرد، برنامه را اجرا کرده و فرآیند را انجام میدهد. داده های ورودی از تجهیزات متصل به عنوان مثال، سوییچ ها، حسگرها، و غیره دریافت و پردازش می شود و سپس CPU برنامه کنترلی را که در سیستم حافظه خود ذخیره کرده است اجرا می کند. از آنجا که پی ال سی  (PLC) یک نوع  کنترل کننده خاص است،  یک برنامه را بارها و بارها اجرا خواهد کرد. زمانی را که پی ال سی (PLC)  برای اجرای یک چرخه از برنامه نیاز دارد را زمان اسکن می نامند که این زمان بسیار کم است (در حدود0.001 ثانیه، بسته به برنامه شما).

سه مرحله اساسی در عملکرد همه پی ال سی (PLC ) ها وجود دارد:

  • اسکن ورودی
  • اسکن برنامه
  • اسکن خروجی.

این مراحل به طور مداوم در یک حلقه تکرار اتفاق می افتند.

ورودی و خروجی های پی ال سی

پی ال سی ها (PLC) معمولا دارای رنج وسیعی از ورودی ها و خروجی هستند که انواع مختلف سنسورها و تجهیزات خروجی به آنها متصل می شوند مانند انواع تجهیزات دیجیتال (گسسته) مثل سنسورهای مجاورتی ، سوییچ های محدود کننده و … . تجهیزات دیجیتال خروجی می توانند روی خاموش و روشن شدن دستگاهها کنترل ایجاد کنند مانند خاموش و روشن شدن موتورها ، چراغ ها و شیر های دیجیتال.

ماژول های ورودی آنالوگ می توانند سیگنال ها یی الکتریکی از مشخصات محیط مانند جریان، فشار، دما تولید کنند این ماژول ها می توانند سیگنال را تفسیر کرده و یک مقدار را در دامنه معین شده توسط مشخصات الکتریکی دستگاه ها به نمایش بگذارند.خروجی های آنالوگ بارها را تحت کنترل قرار خواهند داد که نیازمند یک سیگنال کنترل متغیر مانند درایوهای فرکانس متغیر یا شیره ای جریان آنالوگ.

برای درک بهتر از کارکرد پی ال سی (PLC) توجه شما را به ویدیویی که گروه راما کنترل برای شما آماده  کرده جلب می کنیم.

لینک ویدیو در آپارات

[insta-gallery id=”1″]

بهرنگ کرمیان
می 18, 2019