چگونه انقلاب صنعتی چهارم بر مشاغل تاثیر میگذارد

چگونه انقلاب صنعتی چهارم بر مشاغل تاثیر میگذارد

ظهور انقلاب صنعتی چهارم موجب افزایش سلطه و وابستگی تولید به تکنولوژی و اتوماسیون صنعتی برای راندمان بالاتر در بخش های متنوع می شود. انقلاب صنعتی چهارم یا  به تولید کنندگان فرآیندهای سریع تر، انعطاف پذیر و کارآمد تر برای تولید کالاهای با کیفیت بالاتر و کاهش هزینه های تولید ارائه می دهد.  اما یکی از بزرگترین تغییرات را در نیروی کار انسانی ایجاد می کند.

طبق گزارش سالانه 2018 Global Trends منتشر شده توسط LinkedIn، 76 درصد از کارکنان استخدام شده و مدیران فکر می کنند که انقلاب صنعتی چهارم ، یا به طور خاص اتوماسیون و AI، تاثیر قابل توجهی در استخدام نیروی انسانی خواهد داشت.

نیروی های استخدام شده، به ویژه در بخش هایی که به طور خودکار کارمیکنند آسیب پذیر هستند و برای ماندن در شغل خود به بالا بردن کیفیت کاری و یا متمرکز شدن در یک رشته جدید مجبور هستند ، به عنوان مثال در یک شرکت که به شدت با صنعت مهندسی و ساخت و ساز مشغول به کار است،شاهد تأثیر تغییرات صنعتی در کارهای دست اول و تغییر در توصیف های شغلی هستیم که عبارتند از اصطلاحاتی که در انقلاب صنعتی چهارم معمول شده اند مانند IoT و AR و از کار کنان خود می خواهند تا به دنبال متمرکزشدن و یادگیری کار با تکنولوژی باشند تا بتوانند با محیط دائما در حال تغییر و پیشرفت صنعت سازگار شوند.

اگر چه کارشناسان پیش بینی می کنند که انقلاب صنعتی چهارم موقعیت های شغلی را کاهش می دهد، ولی بخش تحقیقات و مهندسی ما نشان می دهد که این انقلاب موقعیت های کاری را افزایش خواهد داد.

چگونه می توانیم مشکل تهدید شغل را توسط اتوماسیون صنعتی حل کنیم

در صنعتی که در حال رشد با تکنولوژی ها جدید و افزایش سرعت است، ضروری است که نیازهای بازار شغلی و کسب و کاری نیز برای آینده را مورد توجه قرار دهیم،یک مطالعه اخیر منتشر شده توسط مؤسسه جهانی مککینزی نشان داد که تقریبا یک پنجم نیروی کار جهانی با استفاده از AI و اتوماسیون در صنعت بخصوص در کشورهای توسعه یافته مانند انگلستان، آلمان و ایالات متحده، موقعیت کاری خود را در خطر می بینند.تا سال 2022، 50 درصد از شرکت ها معتقدند که اتوماسیون صنعتی تعداد کارکنان تمام وقت را کاهش می دهد و تا سال 2030، ربات ها جایگزین 800 میلیون کارگر را در سراسر جهان میشوند،انقلاب صنعتی چهارم شامل تعدادی از فنآوری های جدید از جمله VR، AI است.

یکی از چالش هایی که با تکنولوژی مدرن همراه است، مهارت های جدیدی است که از کارکنان برای راه اندازی ماشین های جدید مورد انتظار است، مانند کد کردن فرآیندهای جدید و توانایی تعمیر دستگاه های جدید و … که نیاز به متخصصان دارند.
در ادامه راه هایی برای همگام شدن با این پیشرف تکنولوژی و بدست آوردن موقعیت های شغلی مناسب را تشریح می کنیم.

کارآموزی

انقلاب صنعتی چهارم-تحصلات-راما کنترل

شکاف مهارت در بخش مهندسی و تولید، موضوع جدیدی نیست. گزارش ها نشان می دهد که 71 درصد از تولید کنندگان معتقدند که کاراموزی در آینده نزدیک حتی می تواند جایگزین آموزش های عالی شود.افراد با استعداد می توانند و باید از کارکنان با مهارت بالایی که مدت هاست در در حوزه کاری خود استخدام شده اند مطالب زیادی یاد بگیرند.

برای تشویق افراد در شروع کار در یک بخش، شرکت ها می توانند ابتدا کارکنان را آموزش دهند و حرفه ایی کنند و مهمتر از همه، آنها را با فناوری جدید که در آینده در پیشرو است، آشنا کنند.
از مزایای ویژه و استثنایی انقلاب صنعتی چهارم میتوان به درگیر شدن نوجوانان و جوانان و پیوستن انها به کسب و کار از طریق برنامه های کار اموزی اشاره کرد.

بالا بردن مهارت

انقلاب صنعتی چهارم-تحصلات-راما کنترل

اپراتورها و تکنسین های ماشین نقش مهمی در بسیاری از صنایع تولیدی و مهندسی دارند. در کنار استخدام این افراد، نیازمندی هایی نیز در سازمان ها وجود دارد.
اگر کشوری بخواهد در انقلاب صنعتی چهارم پیشرو باشد، هر تولیدکننده باید در توسعه مهارت های افراد کمک کند، مهارت های مورد نیاز در کارخانجات در آینده را درک کند و برای توسعه این مهارت ها سرمایه گذاری کند.به عنوان مثال اپراتورهای ماشینی برای تشخیص خطاها و تعمیر ماشین ها در ابتدا نیاز یادگیری این مهارت دارند.

تحصیلات

انقلاب صنعتی چهارم-تحصلات-راما کنترل

دانشگاه ها می توانند برنامه های آموزشی خود را به گونه ایی تغییر دهند تا با فناوری های مربوط به انقلاب صنعتی چهارم همگام شوند. با این حال، به دلیل اینکه این موسسات برای مدت های طولانی از روش های قدیمی برای آموزش استفاده کرده اند و تغییر آن زمان بر می باشد ممکن است که دانشگاه ها از این روند عقب بمانند.به عنوان مثال فقط تعداد انگشت شماری از دانشگاه های انگلیس برای انقلاب صنعتی چهارم با دوره های تخصصی و مجهز شدن به امکانات آماده هستند.

admin_n
جولای 21, 2019
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.